Online

Jsou sociální sítě pro mladé lidi nebezpečné?


Když se tak podíváme kolem sebe, může to vypadat, že se bez sociálních sítí v podstatě neobejdeme. Jsou hlavním zdrojem, kde se dozvídáme nové informace, komunikujeme s přáteli, zveřejňujeme jak svá díla, tak i názory, a mnoho dalších věcí. V podstatě kdo nemá na některé ze sociálních sítí účet, jako by nebyl. A platí to zvláště pro mladé, kteří na ní mnohdy tráví většinu svého času na internetu.

 

Problém je v tom, že právě tato skupina lidí patří k těm, které jsou snadno ovlivnitelní. Velmi snadno se chytají nejnovějších trendů, a začleňují je do svého životního stylu. To by nebyl problém, bohužel právě zde najdeme nejrůznější skupiny lidí, a zdaleka ne všichni mají dobré úmysly, či šíří pravdu.

 

i na sociálních sítích můžeme přijít o peníze

 

To platí i pro mnoho influencerů, kteří si právě ze svých účtů udělali živobytí. Právě ti většinou dělají vše pro to, aby jejich příspěvek získal co nejvíce lajků a zhlédnutí, bez ohledu na to, jak pravdivé či etické to je. Bohužel, mladí lidé o tomto nevědí, a často ani netuší, že životní styl těchto celebrit není ani zdaleka takový, jak jej popisují.

 

Právě tyto příspěvky však v mladých lidech vytváří nerealistická očekávání. Mají pocit, že pokud nedosahují těchto standardů, nestojí za nic. A to bez ohledu na to, jak nerealistické tyto standardy jsou. Důsledkem je pak nárůst depresí a dalších psychických onemocnění u mladých lidí.

 

na sociálních sítích je dnes každý

 

Zmínit se je potřeba i o nejrůznějších podvodech, které se sociálními sítěmi také šíří. Nejčastěji jde o různé typy na investice či na sázky, za které si zájemci mohou zaplatit. Ty jsou často prezentovány jako snadná cesta k tomu, jak zbohatnout. Samozřejmě prakticky vůbec nefungují, a jsou jen způsobem, jak připravit důvěřivce o peníze.

 

Co bychom tedy měli dělat? Zakázat sociální sítě pod určitou věkovou hranici? Ta už existuje, ovšem ukazuje se, že nefunguje, neboť ji v podstatě nikdo nedodržuje. Proto je v tomto ohledu mnohem lepší osvěta, kdy se svými dětmi již od malička o těchto věcech mluvíme. Bohužel, velká část dospělých toho není příliš schopná, neboť toho sami o sociálních sítích a jejich nebezpečí příliš neví.